SAF na jarmarkach świątecznych

Święta, święta i… już powoli po świętach. Jednak abyście podczas drugiego dnia świąt poczuli też tę wyjątkową magię, zapraszamy Was na krótką wycieczkę po jarmarkach świątecznych w Poznaniu, Warszawie oraz Pradze. Gotowi? No to w drogę!

Sama tradycja jarmarków bożonarodzeniowych sięga już XIV wieku, a specjalistami w tej dziedzinie są zdecydowanie Niemcy. Pierwszy z nich odbył się w Dreźnie i na początku trwał zaledwie jeden dzień. Obecnie jarmarki można spotkać w wielu europejskich miastach i z roku na rok cieszą się coraz większą popularnością. Nic dziwnego, na licznych straganach można nie tylko zaopatrzyć się w piękne ręcznie wytwarzane ozdoby świąteczne, ale także spróbować lokalnych przysmaków kulinarnych oraz napić się grzanego wina lub miodu. To również idealne miejsce na poszukiwanie inspiracji na prezenty dla najbliższych. Dodatkowo atmosfera panująca na jarmarkach przepełniona radością i ludzką życzliwością pozwala poczuć magię Świąt już kilka tygodni przed Bożym Narodzeniem. Trwają też znacznie dłużej niż ich drezdeński pierwowzór – często od końca listopada aż do kilku dni po samym Bożym Narodzeniu.

Zobaczcie, jak wyglądają jarmarki świąteczne w Pradze, Warszawie oraz Poznaniu – SAF przygotował dla Was krótkie fotorelacje okiem Karoliny Szydłowskiej i Olgi Bieńkowskiej.

Pierwszy przystanek – Poznań! Oprócz samego jarmarku, spotkać można było na poznańskim Starym Rynku jeszcze wiele innych atrakcji. Nasza przedstawicielka, Karolina Szydłowska, trafiła akurat na wystawę rzeźb lodowych, ale nasze skrzaty mówią też o licznych spektaklach (m. in. „Dziadek do orzechów”) czy Wielkiej Zimowej Paradzie. Czy poznański jarmark miał w sobie tę magię świąt? Zobaczcie fotorelację!

 

A teraz przenieśmy się do Warszawy. Zdjęcia wykonała Olga Bieńkowska. A jak sama opisuje to miejsce?

Choć w Warszawie jarmarki bożonarodzeniowe organizowane są dopiero po raz drugi, cieszą się dużym zainteresowaniem. Według mieszkańców miasta stanowią idealną alternatywę dla zatłoczonych centrów handlowych- dużo przyjemniej robi się zakupy na świeżym powietrzu, gdzie atmosferę zbliżającego się Bożego Narodzenia podkreślają wszechobecny zapach świątecznych smakołyków, klimatyczna muzyka i piękna iluminacja świetlna. Również turyści tłumnie odwiedzają jarmarki, aby tu kupić ręcznie wytwarzane ozdoby choinkowe i spróbować tradycyjnych potraw z różnych zakątków kraju i Europy. Największą popularnością cieszy się Warszawski Jarmark Świąteczny zlokalizowany pod PGE Stadionem Narodowym, natomiast na mnie największe wrażenie wywarł kiermasz na Barbakanie. Nie jest zbyt duży, składa się na niego kilkanaście drewnianych straganów, ale oferowane wyroby są bardzo zróżnicowane, a sprzedawcy niezwykle życzliwi (można, a wręcz wypada się targować). Dużym atutem jarmarku jest jego lokalizacja- Stare Miasto w odsłonie świątecznej wygląda zachwycająco.

 

6 71 1211 109 85 43 213

 

A na koniec przenieśmy się trochę dalej – do Pragi. Zdjęcia z tego pięknego i malowniczego miasta wykonała Karolina Szydłowska, a poniżej jej opinia o samym mieście.

W grudniu Praga wygląda jak miasto św. Mikołaja. Oprócz głównych jarmarków na Starym Rynku, Placu Wacława, Placu Republiki czy Placu Pokoju, niemal w każdym miejscu Pragi można spotkać te mniejsze, tak samo piękne. Przy moście Karola spotkałam grupę muzyków, grających radosne i nawet dosyć skoczne kolędy czeskie, wokół nich natomiast były tłumy Czechów, śpiewających i bawiących się razem z nimi. W Polsce takiej jedności nie spotkałam – a szkoda, bo było to niesamowite. Będąc w Pradze, miałam wrażenie, że to miasto jest stworzone dla świąt. Nie było w zasadzie miejsca, aby tej magii nie było czuć. Wspaniałe miejsce.

DSC_0352 kopiaa DSC_0298 kopiaaDSC_0285 kopiaa DSC_0294 kopiaaDSC_0245 kopiaaa DSC_0306 kopiaaDSC_0350 kopiaa DSC_0367 kopiaaDSC_0373 kopiaa DSC_0378 kopiaaDSC_0379 kopiaa DSC_0434aDSC_0393 kopiaa DSC_0402 kopiaaDSC_0409 kopiaa DSC_0416 kopiaaaDSC_0417 kopiaa DSC_0439 kopiaaDSC_0419 kopiaa DSC_0425 kopiaaDSC_0435 kopiaa DSC_0418 kopiaaDSC_0445 DSC_0440 kopiaaDSC_0446a DSC_0448aaDSC_0459 kopiaa dsc_0458a

 

Jeśli spodobała Wam się atmosfera jarmarków, to przypominamy, że nasze Betlejem Poznańskie będzie otwarte do środy, 30 grudnia. Wesołych ostatnich kilku godzin świąt!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *